Počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel

Nacházíte se: VŠCHT PrahaPoradenské a kariérní centrum  → Psychologická poradna - Poradenské centrum VŠCHT → Tři rady k mezinárodnímu dni duševního zdraví
iduzel: 44319
idvazba: 48673
šablona: stranka_obrazek
čas: 18.6.2021 23:04:20
verze: 4923
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Tři rady k mezinárodnímu dni duševního zdraví

Vladislava Kůželová, vedoucí psychologické poradny na VŠCHT Praha

Mezinárodní den duševního zdraví je připomínán pravidelně 10. října.

„Odhadovaná prevalence duševních onemocnění v evropské populaci je přibližně 25 procent. To znamená, že každý čtvrtý Evropan během života prožije stav, který je možné diagnostikovat jako duševní poruchu.“

Pod tímto nekompromisním konstatováním je podepsán nejen ředitel Bohnic, ale zejména zahlcení informacemi, desítkami deadlinů, (u studentů i tlak školy a rodiny na akademický výkon), přehnané nároky na sebe, časový stres, stovky aktivit, nepochopení odpočinku.

Takové prostředí nejenže duševní zdraví nepodpoří, ale na psychiku má mnohem větší vliv než si dovedeme představit.

Duševní zdraví ovlivňují předchozí zkušenosti, prožívaná současnost a budoucí očekávání, tedy to, čím jsme prošli, co jsme si z toho odnesli a kam (na základě toho) směřujeme.

Depresí, duševními obtížemi a nemocemi může trpět i ten, koho mnohdy známe jako pozitivního, usměvavého a vyrovnaného. Deprese jsou čím dál častějším problémem lidí, postihuje všechny věkové kategorie. Člověku mohou zničit život.

Každý má své pojetí „duševního zdraví“ a to může být – jak se cítíme, jak vytváříme vztahy, jak překonáváme těžkosti a výzvy, jak jsme schopni se rozhodovat, jak si věříme. Je v celku normální se občas cítit ustaraně, úzkostně nebo znepokojeně, ne vždycky věci dopadají tak jak bychom chtěli nebo jak očekáváme. Každý čelí stresu ve svém životě v určitých obdobích (u studentů to mohou být zkoušky, práce nebo získávání práce, rostoucí nezávislost na rodině, vytváření přátelských vztahů nebo jejich ztráta, vytváření partnerských vztahů nebo jejich ztráta).

Pokud zažíváte obavy, úzkosti a složité pocity do takové míry, že vážně zasahují do každodenního života a tyto pocity začínají být neustálé a dominantní, vyhledejte pomoc!

Moje první rada. O duševním zdraví se nebojte mluvit stejně jako o fyzickém, které je  tím duševním ovlivněno více než bychom chtěli. Mít duševní obtíže nebo i nemoc není důvodem ke studu. Důležité je tyto stavy řešit nebo se alespoň pokoušet nalézat řešení.

Podstatná, pro každého bez výjimky, je prevence. Odpočívat, umět být sám se sebou a se svými myšlenkami. To je terapie dostupná pro každého.

„Rychlost znamená zaměstnání, ovládání, agresivitu, uspěchanost, napětí, povrchnost, netrpělivost, kvantitu na úkor kvality. Pomalost je opakem, značí klid, pečlivost, vnímavost, intuici, trpělivost, přemýšlení, kvalitu staví vždy před kvantitu. Pomalost umožňuje vytváření opravdových a smysluplných kontaktů s lidmi, kulturou, prací, jídlem, se vším,“ říká Carl Honoré ve Chvále pomalosti.

Moje druhá rada je: Zpomalte!

A ta třetí je – užívejte si malé radosti. Ty velké se dostaví párkrát za život. Malé vykukují skoro všude. Vymyslet je, to je adrenalin i výzva. Skládejte si z nich svůj balíček první pomoci.

V tom mém jsou, pro únik z překážkového běhu každodenního života, třeba plavky, jízdenka, deka, tenisky, batoh, balkón, sluneční brýle, slaměný klobouk, šálek kávy, zápisník, plnicí pero, proutěný koš, holínky, stůl, kniha, kniha receptů, gramofon.

Zdraví po duši (i po těle) a zdraví po těle (i po duši). Věřte si a dáte to!

Vladislava Kůželová

Aktualizováno: 10.10.2018 14:34, Autor: Vladislava Kůželová