Michal H. Kolář
Role: Vedoucí výzkumné skupiny Obor: Biofyzika Zaměstnavatel: Společnost Maxe Plancka; dříve: Výzkumné centrum Jülich, ÚOCHB Jazyk: čeština a angličtina Mentees: studenti, zaměstnanci Forma: prezenčně i online
S čím mohu své/mu mentee pomoci:
|
Michal je teoretický chemik, vědec, vysokoškolský učitel a občasný organizátor společenských akcí působící na VŠCHT Praha. Vyrostl na moravském maloměstě odkud se přesunul do Prahy, kde se dle jeho očekávání střetnul s divokou paletou příležitostí.
V Praze nastoupil na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a vystudoval chemii později zaměřenou na teorii a molekulové modelování. Nadšeně vzpomíná na léta strávená na koleji Budeč. Doktorát získal během působení na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, během kterého zároveň absolvoval několik zahraničních stáží. Například podzimní období v letech 2009-2011 trávil pravidelně na univerzitě v jihokorejském Pohangu, odkud se do Evropy vracel vlakem. Cesty o samotě přes Asii mu tehdy nabídly mimořádně široké spektrum zážitků.
Po doktorátu a kratší stáži ve Francii nastoupil jako stipendista německé Na dace Alexandera von Humboldta do Výzkumného centra Jülich v Německu. Dostal se tak k tehdy nejvýkonnějšímu superpočítači v Evropě, což zlehka nasměrovalo jeho další kariéru. Na druhou stranu zažil z akademického světa jisté zklamání. Druhou postdoktorskou stáž absolvoval mnohem spokojeněji na Ústavu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii v Göttingenu v Německu. Začal se tam tehdy zabývat syntézou bílkovin a ribozomy, kterým se věnuje dodnes.
Do Česka se vrátil v roce 2018 a na Ústavu fyzikální chemie VŠCHT založil vlastní skupinu, která pomocí počítačových simulací zkoumá velké biomolekuly. Mimo to se zapojil jako dobrovolník do iniciativy Czexpats in Science sdružující vědce a vědkyně se zahraniční zkušeností. V soukromí se Michal věnuje svým třem dětem, má rád lesy, kávu, svět Harryho Pottera a nejí rajčata.
Z pozice mentora by rád sdílel své zkušenosti, podpořil mentees v jejich kariérních krocích nebo jim usnadnil vystoupení z komfortní zóny. Sám by si rád rozšířil obzory a vystavil se novým myšlenkám.