Poradenské a kariérní centrum dlouhodobě spolupracuje se zaměstnavateli na několika rovinách, viz dále, jsme ale otevření různým dalším způsobům spolupráce. Naším cílem je studentům již během studia zprostředkovat vhled do praxe a nabídnout jim možnosti dalšího rozvoje.
- Pořádáme nejrůznější akce (workshopy, přednášky, case study ad.) ve spolupráci s partnerskými firmami. Studenti se díky nim mají možnost dozvědět o aktuálních trendech v oboru i setkat se s potenciálními zaměstnavateli, a získat tak cenné informace o práci v konkrétních firmách. Výběr těch nejúspěšnějších naleznete níže.
- Zveřejňujeme nabídky pracovních pozic, brigád a stáží na stránkách VŠCHT Praha. Studentům tak usnadňujeme hledání práce a pomáháme jim najít pozici, která odpovídá jejich zájmům a dovednostem jako absolventům prestižního inženýrského vzdělání. Ročně takto studentům zprostředkujeme přes 250 příležitostí.
- Pořádáme Veletrh pracovních příležitostí Chem-iK, kterého se účastní desítky firem a více než 1 000 studentů. Studenti mají možnost prezentovat se potenciálním zaměstnavatelům, kteří je seznamují se svou činností a možnostmi uplatnění.
Díky úzké spolupráci s firmami a bohatému programu se tyto akce stávají perfektním místem pro seznámení studentů s praxí. Děkujeme všem partnerským firmám za spolupráci!
Výběr realizovaných akcí:
Veletrh pracovních příležitostí Chem-iK 2024
V úterý 16. dubna 2024 se v prostorách VŠCHT Praha konal již tradiční Veletrh pracovních příležitostí Chem-iK. Tento ročník byl s rekordní účastí více než 45 zaměstnavatelů a 1 200 studentů velkým úspěchem.
Na veletrhu se studenti setkali se zástupci chemicko-technologických i jiných firem. Měli možnost dozvědět se o volných pracovních pozicích a získat cenné informace o fungování firem a požadavcích na uchazeče.
Kromě setkání s firmami si studenti užili i bohatý doprovodný program. V rámci přednášek a workshopů, které Veletrhu předcházely, se dozvěděli o současných trendech na trhu práce, jak napsat životopis a motivační dopis nebo jak se připravit na veletrh – celkem proběhlo 6 přípravných akcí pod taktovkou PKC VŠCHT Praha. V den Veletrhu dále proběhlo 19 talk shows, kde se zaměstnavatelé se studenty podělili o to, jaké je pracovat zrovna v jejich společnosti.
Veletrh Chem-iK 2024 sklidil od studentů i firem velmi kladné hodnocení. Studenti uvítali pestrost v zastoupených firmách i doprovodný program, firmy pak ocenily vysokou úroveň přípravy veletrhu, počet studentů a jejich zájem o práci v jejich oboru.
Řešení case study se společností EnviTrail: Uhlíková stopa
V rámci workshopu organizovaného společností EnviTrail se studenti seznámili s konceptem uhlíkové stopy, její důležitostí a postupem výpočtu. Na příkladu firmy vyrábějící snowboardy si v týmech vyzkoušeli spočítat uhlíkovou stopu jak celé firmy, tak i samotného produktu v jeho různých fázích.
Workshop se zaměřil nejen na dosažení výsledků, ale i na kritické myšlení nad procesem výpočtu a zohlednění všech relevantních aspektů, od emisní zátěže firmy až po ekonomickou stránku. Studenti se též seznámili s obchodně-ekonomickou analýzou produktů, life-cycle assessmentem a datovou analýzou.
Závěrem workshopu prezentovali studenti své výsledky a získali zpětnou vazbu od zkušených konzultantů z praxe. Program tak kromě pochopení problematiky uhlíkové stopy poskytl i cenné praktické zkušenosti a zlepšil měkké dovednosti jako je spolupráce v týmu, komunikace a prezentace.
Workshopu se zúčastnilo 17 studentů bakalářského, magisterského i doktorského studia.
Workshop společnosti ORLEN Unipetrol: Green Deal a jeho konkrétní dopady na dopravu v horizontu 2030
V rámci workshopu o Green Dealu a jeho dopadech na dopravu se studenti setkali se zástupcem společnosti ORLEN Unipetrol, Petrem Kůtem.
Workshop se zaměřil na klíčové otázky:
- Jak bude doprava vypadat v roce 2030?
- Jaké technologie budou pohánět dopravní prostředky?
- Je Česká republika na tyto změny připravena?
Diskuse se dotkla široké škály témat, od elektromobility a vodíkových technologií až po infrastrukturní změny a dopady na životní prostředí. Petr Kůt se studenty sdílel své postřehy z praxe a zodpověděl jejich dotazy.
Dle zpětné vazby studenti na této akci ocenili:
- Praktické zaměření workshopu.
- Možnost diskutovat s odborníkem, který jim poskytl cenné informace z praxe.
- Množství získaných informací o vysoce aktuálním tématu.
Řešení case study se společností ENACO Energy Consulting: Jak na studii proveditelnosti
Na workshopu organizovaném společností ENACO se studenti pod vedením profesionálů z praxe pustili do řešení studie proveditelnosti, tj. konceptu, se kterým se v oblasti chemického průmyslu setkáváme velmi často.
Během workshopu se studenti seznámili s konceptem studie proveditelnosti a pod vedením lektorů si v týmech vyzkoušeli zpracovat vlastní studii technické a ekonomické analýzy nového projektového záměru – věc, na které se 'láme chleba' v praxi každého technologa, který opravdu tvoří nové věci.
Součástí workshopu byla i prezentace řešení s cennou zpětnou vazbou od lektorů. Workshop sklidil velký úspěch, zejména díky možnosti vyzkoušet si jednak teoretické “školní” znalosti v praxi a zároveň zdokonalit měkké dovednosti, např. prezentační.
Workshopu se zúčastnilo 23 studentů magisterského studia.