ALENA NOVÁKOVÁ
Role: specialistka MS&T, projektová manažerka Obor: farmacie Zaměstnavatel: Novartis; dříve: Teva Pharmaceuticals, Pharmaxeon Consulting SRO S čím mohu svému mentee pomoci?
|
Alena na VŠCHT vystudovala syntézu a výrobu léčiv a již během studia spolupracovala s firmou Teva Pharmaceuticals, kam také po škole nastoupila. Za první rok prošla několika pozicemi ve výrobě, získala přehled, a usadila se na pozici transferového technologa. Po třech letech intenzivní práce, kdy zvládala stále těžší a těžší projekty, se potýkala s vyhořením. V rámci nutné změny životního stylu se na léto odstěhovala k Otavě, kde si otevřela vlastní vodní bar a vybudovala systém na vratné kelímky podél celé řeky. Nastartovala provoz, komunikovala s hygienou, Povodím Vltavy, finančním úřadem a dalšími institucemi, také fungovala jako provozní, najímala brigádníky atd. „Úplně jsem přepla. Myslím si, že je to dobře, že si člověk občas potřebuje oddechnout, aby zjistil, co mu chybí. A mně po nějaké době začala chybět farmacie.“ Díky nové zkušenosti si však uvědomila, že jí baví řízení projektů a nastoupila na pozici projektové manažerky v poradenské firmě, která se zabývá registracemi léčiv. V současnosti Alena pracuje ve firmě Novartis, kde má na starosti podporu výroby při zavádění změn v technologických procesech tak, aby mohly být nové postupy validovány.
K tomu všemu si Alena se začátkem pandemie přibrala MBA studium oboru Management Soft Skills. „Žiju v neustálé změně, a to mi přináší důležitou schopnost přizpůsobit se. Spoustu věcí nemůžeme ovlivnit, někdy se třeba stane, že na něčem pracuješ tři měsíce a pak po tobě najednou někdo shora chce něco úplně jiného. Tak to holt je, ale je potřeba to brát s nadhledem.“ Alena vidí v mentoringu příležitost, jak se skrze kontakt s ostatními lidmi, kteří jsou podobně nastavení, navzájem podpořit. Studenti by si podle ní měli být vědomi toho, že chtějí dělat něco navíc a být otevření.