![]() |
MAREK LANČRole: Manažer preklinického vývoje Obor: fyzikální chemie Zaměstnavatel: AOP Orphan Pharmaceuticals GmbH S čím mohu svému mentee pomoci?
|
Chemie Marka přitahovala už na střední škole – účastnil se olympiád i pobytů na Běstvině, kde poznal své budoucí spolužáky i komunitu podobně zaměřených lidí. Na VŠCHT nastoupil na obor Chemie, kde ho postupně začalo zajímat její uplatnění v praxi, kombinace teorie s aplikací, a tak se dostal k membránovým separacím na fyzikální chemii. U tématu membrán zůstal od bakalářské práce přes magisterské studium a doktorát, v rámci kterého absolvoval i dvě výzkumné pracovní stáže - ve firmě FUJIFILM v Nizozemsku studoval tenké filmy na bázi silikonu a v italské Kalábrii pracovat na Institutu membránových technologií (ITM-CNR).
“Zatím se celá moje kariéra řídí metodou: přijmi výzvu, která se ti líbí.” V současnosti Marek pracuje ve firmě AOP Orphan Pharmaceuticals ve Vídni v oddělení preklinického vývoje léčiv pro vzácné choroby. „Řídíme se motem, že věda se dělá hlavou a proto nepracujeme v laboratoři, ale připravujeme, dohlížíme a vyhodnocujeme in vitro a in vivo testy na externích pracovištích“. Významnou složkou jeho pracovní náplně je také analýza preklinických dat potenciálních akvizic pro business development, z pohledu farmakodynamiky, farmokokinetiky a farmakotoxikologie. Marek zastává roli AI Ambasadora a podporuje R&D oddělení v oblastech digitalizace, statistiky a analýzy. Marek se do Víně přestěhoval po dokončení doktorátu a vysřídal řadu pracovních pozic, přes vedoucího výzkumného týmu pro vývoj systému pro mimotělní oběh za účelem odstraňování CO2 z krve ve start-up prostředí. Následně působil jako konzultant v oblasti medicinálních zařízení a na krátkou dobu také ve start-upu na pozici Business development analyst pro oblast strojového učení v analytické chemii. Poslední změnou byl přestup na současnou pozici v korporátním prostředí, ač stále relativně malé rakouské farmaceutické společnosti.
Marek se během studia podílel na mnoha popularizačních projektech (Hodiny moderní chemie, věda na zámku Sychrov aj.) a byl předsedou studentské části akademického senátu. “V senátu jsem se naučil netrvat za každou cenu na tom, aby vše bylo podle mě, ale spíš delegovat práci na lidi, kterým věřím. Člověka to samozřejmě dostává i do situací, kdy musí rozhodnout o věcech, kterým nerozumí a převzít zodpovědnost ve chvíli, kdy je potřeba.” V mentoringu vidí Marek možnost být v kontaktu se studenty a předat jim, co se naučil i mimo studijní oblast a co mohou v budoucnu využít.