MARTIN PULTARRole: Vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Obor: Chemické technologie Zaměstnavatel: Draslovka; dříve: Spolana, Fyzikální ústav Akademie věd, VŠCHT S čím mohu svému mentee pomoci?
|
Krátce po absolvování gymnázia si Martin našel letní brigádu v laboratoři, která se zaměřovala na analýzy vod různého původu, a osahal si tak laboratorní řemeslo ještě před nástupem na VŠCHT. Magisterské studium absolvoval na oboru Anorganická technologie a vzhledem k tomu, že ho obor bavil, rozhodl se zde nastoupit i na doktorát. Nejprve studium kombinoval s prací na Fyzikálním ústavu AV ČR, kde se zabýval magnetronovým naprašováním, a z pozice technika vývoje tak nahlédl do zcela odlišného oboru. I když to pro něj byla zajímavá a obohacující zkušenost, chtěl se Martin více věnovat oblasti chemických technologií, a získal místo technologa kyseliny sírové se firmě Spolana. Zde vedle práce na plný úvazek dokončoval dizertační práci a poté doktorát úspěšně obhájil. Ve finalizační fázi „dizertačního maratonu“ si stále velmi váží podpory a pochopení také od svých tehdejších nadřízených a kolegů.
Po třech letech ve Spolaně dostal Martin nabídku z firmy Draslovka, kde pracuje nyní na pozici technologa výroby kyanidů alkalických kovů. V budoucnu by se rád zabýval interní výzkumnou a vývojovou činností v oblasti chemických technologií. “Pozice technologa se může v každé firmě v určitých detailech lišit. V obecné rovině je ale hlavní prvek stejný. Vedle rutinního hlídání technologických parametrů, kvality produktu a spotřeb surovin a energií nastávají na výrobních provozech skoro denně situace, jejichž rozklíčování a nalezení příčin vyžaduje až detektivní přístup.”
V rámci mentoringu by se Martin chtěl dozvědět, co dnes studenty zajímá a motivuje pro a při studiu chemických oborů. Zároveň rád někomu pomůže sdílením svých zkušeností z jednotlivých etap studia a z poměrně rozličných pracovních prostředí.