MATĚJ ŠIMEKRole: Senior researcher Obor: Analytická chemie, biotechnologie Zaměstnavatel: Contipro a.s. Jazyk mentoringu: Čeština a Angličtina Mentees: studenti, zaměstnanci Forma: prezenčně i online S čím mohu svému mentee pomoci?
|
Matěj si ke studiu vybral obor Biotechnologie na VŠCHT. Postupem času ale zjistil, že ho v chemii nejvíce baví čísla a že pro co nejlepší chápání souvislostí potřebuje „tvrdá data“. Proto ještě během bakaláře přestoupil na obor Výroba a syntéza léčiv a nakonec zakotvil u Analytické chemie, ve které se, jak sám říká, se konečně našel.
Po ukončení magisterského studia tušil, že mu bude v pracovním životě nejvíce vyhovovat role analytika, který má jasně daný úkol, pro který hledá řešení v relativně krátkém horizontu. Rozhodl se ale pro roční trainee program ve firmě Contipro, kde si v rámci výzkumu a vývoje vyzkoušel řadu pracovních pozic. Jako první dostal na starost projekt, který se věnoval vývoji vaginálních čípků, a díky práci na něm zjistil, že mu sedí i kreativnější role, kde je přemýšlet strategicky a plánovat jednotlivé vývojové etapy dlouho dopředu. Po skončení trainee programu se zaměřil na farmakokinetiku – testování lékových forem a zdravotnických prostředků na in vitro a in vivo modelech. Tato práce kombinuje testování s pokročilými metodami analytické chemie a matematického modelování. Pro Matěje tedy ideální spojení kreativnějšího vývoje a práce s daty.
Po dvou letech v pracovním procesu se Matěj rozhodl nastoupit na Ph.D. studium. Lákala ho možnost pozdějšího využití titulu na vedoucích pozicích i příležitost dělat doktorát v prostředí dynamické firmy. Nahlédl tak rovněž do způsobu práce na jiných pracovištích – Ph.D. studium totiž absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a vyjel v rámci něj na stáž do Vídně. Tří a půl leté studium mu nakonec kromě nových znalostí a titulu přineslo díky dobrému networkingu v akademickém prostředí i navázání dalších spoluprací a nové kontakty.
Matěj nyní v Contipro pracuje na pozici vedoucího pracovní skupiny, která se zabývá farmakokinetikou. “Laboratorní plášť už prakticky nenosím. Kromě vyhodnocování a plánování farmakokinetických experimentů, vývoje nových analytických metod vedu dlouhodobý směr výzkumu s cílem objasnit, jak může perorálně podaný hyaluronan v těle působit a zachraňovat naše klouby. Je to multidisciplinární téma, které je úkolem nejen pro analytiky, ale i biology a další specializace.” Nově se tedy Matěj učí pracovat s tím, jak zadávat v rámci týmu úkoly adekvátně k zájmům a dovednostem každého pracovníka. V mentoringu vidí možnost navázání kontaktů a spolupráce s lidmi, kteří mají o vědu a vývoj upřímný zájem.