Registrace
Nevím, jestli mám nárok na na zařazení mezi SSP?
Pokud si nejste jistí, zda splňujete podmínky pro registraci a čerpání služeb jako SSP, napište nám. Individuálně posoudíme vaše potíže a potřeby a domluvíme se na dalším postupu. V každém případě se nebojte ozvat, abyste například o možnost podpory zbytečně nepřišli.
Musím registraci mezi studenty se specifickými potřebami každý rok aktualizovat?
Nemusíte – pokud studujete stejný obor a fakultu, tak nastavená úprava studijních podmínek platí po celou dobu studia. V případě, že přestoupíte na jinou fakultu, nebo se změní stupeň vašeho studia (magisterské, doktorandské), ozvěte se, abychom společně zkontrolovali a případně doplnili nastavené úpravy studijních podmínek.
Studium
Kdy mám žádat o úpravu studijních podmínek?
O úpravu studijních podmínek požádejte vyučujícího předmětu (pro ústní zkoušku), respektive tajemníka ústavu (pro písemnou zkoušku), nejpozději 2 dny před konáním zkoušky nebo testu.
Jak mám žádat o úpravu studijních podmínek?
Žádost o úpravu studijních podmínek zasílejte vyučujícím nebo tajemníkům e-mailovou zprávou s přílohou vystaveného „Posudku pro úpravu studijních podmínek“.
Musím žádat před každým pokusem nebo zkouškou?
Ano, o úpravu studijních podmínek požádejte před každou zkouškou/testem, respektive pokusem, vždy znovu (tj. i pokud jde o 3. pokus u stejné zkoušky/testu).
Jak mám postupovat, když jsem nestihl/a požádat vyučujícího o úpravu studijních podmínek včas?
V případě, že se informace dostane k vyučujícímu později, již nebude možné vyžadovat jakoukoliv adaptaci podmínek u zkoušky, jelikož již pravděpodobně nelze podmínky u zkoušky/testu změnit.
Čekají mě laboratoře, kde mé zdravotní omezení může ztížit průběh výuky.
Vždy předem informujte garanta výuky předmětů laboratoře o zdravotním znevýhodnění, které je relevantní pro zdárný průběh laboratoří, tj. pro přípravu individuálních podmínek, personální posílení atd. Garanti vám vyjdou vstříc, jen je třeba je informovat včas.
Mám problém, nejsem jistý/á při řešení studijních záležitostí.
S problémy a nejistotou při řešení studijních záležitostí se včas obraťte nejprve na vaši studijní referentku, poté případně na poradnu pro SSP.
V průběhu zkouškového jsem zjistil/a, že nezvládám zkoušky podle svých představ a přikládám to svému zdravotnímu znevýhodnění. Můžu se registrovat i ve zkouškovém období?
Můžete přijít do poradny pro studenty se specifickými potřebami na konzultaci, vše probereme a rádi vám poradíme, můžete se i zaregistrovat jako SSP. Nastavené úpravy studijních podmínek ale budou platit až od nového semestru, tj. od dalšího zkouškového období, protože nemůžeme zasahovat a měnit podmínky v již probíhajícím zkouškovém.
V případě akutního zdravotního problému nebo výrazného zhoršení zdravotního stavu postupujeme individuálně a výše zmíněné pravidlo nemusí platit.
Z důvodu zhoršení zdravotního stavu nestíhám plnit zápočty a zkoušky v předepsaném období. Je nějaká možnost prodloužení zkouškového období nebo posunutí zkoušek? Popř. jiná změna nastavené úpravy studijních podmínek?
Pokud jste již zaregistrovaný/á mezi studenty se specifickými potřebami, zajděte na studijní oddělení vaší fakulty a domluvte se s kontaktní osobou pro studijní záležitosti (většinou studijní referentka) na způsobu nastavení individuálního studijního plánu nebo posunutí termínu splnění studijních povinností.
Opatření a kompenzace
V průběhu semestru nebo probíhajícím zkouškovém jsem zjistil/a, že bych potřeboval/a změnit dříve vystavený “Posudek pro úpravu studijních podmínek”, můžu požádat o doplnění?
Můžete. Objednejte se do poradny pro studenty se specifickými potřebami, společně vše znovu projdeme a domluvíme se, jak by bylo možné přenastavit nebo upravit míru podpůrných služeb a opatření.
Mohu využívat i jiných služeb, které nejsou popsané v “Posudku pro úpravu studijních podmínek”?
V případě potřeby můžete využívat všech dostupných možností Poradenského a kariérního centra – psychologické poradny, kariérní poradny, knihovny, skupinové terapie, možnost tisku studijních materiálů, zapůjčení kompenzačních a studijních pomůcek atd.
Existuje nějaký software pro podporu studentů se specifickými potřebami?
Můžete využít bezplatný softwar ClaroRead, software, který hlasovým výstupem čte a podtrhává zobrazovaný text. Ke stažení je na stránkách Výpočetního centra VŠCHT Praha.
Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Kontaktujte nás:
Mgr. Ivana Matějů, e-mail: ssp@vscht.cz, telefon 220 44 2071.
Poradnu pro studenty se specifickými potřebami najdete v kanceláři PKC v budově B, místnost B1-414b.