Počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel

pkc.vscht.cz

Nacházíte se: VŠCHT PrahaPoradenské a kariérní centrum  → Podpora a pomoc → Tutoři → Hledám pomoc → Časté dotazy
iduzel: 68562
idvazba: 83148
šablona: stranka_submenu
čas: 29.3.2024 06:33:04
verze: 5378
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 68562
idvazba: 83148
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'pkc.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/podpora-a-pomoc/tutori/hledam-pomoc/caste-dotazy'
iduzel: 68562
path: 1/4220/40955/4229/41449/28190/68557/68562
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Časté dotazy

Ukončení studia, Jak dlouho zůstává status studenta?

Při nesplnění počtu kreditů (viz Studijní řád VŠCHT Praha) se doporučuje, aby student ukončil studium sám tím, že vyplní Výstupní list a Oznámení o zanechání studia (obojí k dispozici na webu školy) a dokumenty odnese na děkanát své fakulty. Následně je mu děkanem vystaveno rozhodnutí o ukončení studia a tím zaniká status studenta. Pokud student neukončí studium sám, tak Včasné ukončení studia se doporučuje zejména kvůli tomu, že student nepřichází o čas, po který je mu studium hrazeno státem – tj. standardní doba studia + 1 rok (pro tříletý Bc. studium to tedy znamená 4 roky).

Laboratoře anorganické chemie I, co dělat při nesplnění, kdy jdou znovu zapsat?

Pokud student nesplní LACH I, může si je znovu zapsat až v dalším letním semestru, tedy za rok. V zimním semestru jsou LACH I vyučovány pouze pro studijní program Chemie a výjimečně pro studenty, kteří je nemohli splnit v LS ze závažných důvodů (kontaktovat garanta předmětu). Opětovný zápis do laboratoří probíhá osobně u Ing. Libora Mastného, CSc. na začátku LS. Zároveň platí, že při nesplnění LACH I student nemůže v zimním semestru 2. ročníku plnit Laboratoř organické chemie I.

Doučování z Matematiky A a dalších předmětů?

V zimním semestru roku 2019 Tutoři spustili databázi doučujících, kde jsou zastoupeny všechny celoškolské předměty a studenti si mohou vybrat mezi doučujícími dle svých preferencí. Odkaz na databázi zde.

Jak mohu změnit studijní program nebo specializaci?

Vždy je nutné se domluvit se svojí studijní referentkou. Pokud jde o změnu v rámci jedné fakulty, tak komunikuješ pouze se studijní referentkou pro dané (Bc./Mgr.) studium té fakulty. Pokud jde o změnu mezifakultní, tak je třeba kontaktovat obě studijní referentky. Ony ti pak jsou schopné vysvětlit, co je vše potřeba k přestupu.

Bakalářská práce, kdy ji začít řešit, kde hledat informace k BP?

Čas výběru bakalářské práce se liší podle konkrétního studijního programu, záleží především na časové náročnosti zpracování BP. V průběhu zimního semestru 2. ročníku se Vám tutoři ozvou v rámci projektu „Výběr bakalářské práce“ a podají Vám blížší informace, které připravili s jednotlivými fakultami.

Mimořádný studijní plán (MSP), jak a kde žádat, kdy je možné ho získat a jak to celé vypadá?

Obecné informace o MSP jsou uvedeny ve Studijním a zkušebním řádu školy. MSP je určen především studentům s mimořádnými potřebami, zdravotními či sociálními problémy a nebo se povoluje z důvodu těhotenství či péče o dítě do věku tří let. V jiných odůvodněných situacích může děkan povolit MSP také, ale vždy pouze po udání důvodu. Žádost student vyplňuje až po konzultaci se studijní referentkou na děkanátu fakulty, kde vám poradí, jak by měl daný dokument vypadat. Student uvede důvod žádosti a sám si navrhne plnění předmětů v daném semestru. MSP povoluje děkan a má právo návrh modifikovat, aby byla zajištěna návaznost předmětů v souladu se studijním plánem oboru/programu. Děkanem schválený MSP je pro studenta závazný a v případě jeho nesplnění je studentovi ukončeno studium.

Lze daný předmět zapsat v LS/ZS, vyučuje se?

To, v jakém semestru lze předmět zapsat a kdy je vyučován, najdeš v SIS v detailu každého předmětu. V případě nejasností ohledně předmětu můžeš kontaktovat garanta předmětu (též viz detail předmětu). V SIS najdeš i nutné prerekvizity pro daný předmět, požadavky pro kontrolu studia, sylabus a další užitečné informace.

Kolik potřebuji kreditů a co se do nich (ne)počítá?

Dle studijního a zkušebního řádu platí, že k zápisu do dalšího semestru studijního programu je student povinen vždy splnit v předchozím semestru minimálně 15 kreditů z povinných (P) a povinně volitelných (PV) předmětů. A k zápisu do dalšího ročníku studijního programu smí studentovi chybět maximálně 15 kreditů z počtu kreditů odpovídajícího třicetinásobku počtu již absolvovaných semestrů.

Což reálně znamená, že pro postup do druhého semestru je potřeba splnit alespoň 15 kreditů z P a PV předmětů, do nichž se počítá i tělesná výchova. Pro postup do druhého ročníku je potřeba splnit alespoň 45 kreditů, do třetího ročníku tedy alespoň 105 kreditů. Za celé bakalářské studium musí student nasbírat alespoň 180 kreditů a to celkově z P, PV a V předmětů. Z tělocviku se počítají 4 kredity do povinných a každý další kredit z tělesné výchovy se počítá jen do volitelných. Zároveň do posledního semestru si student nesmí přetahovat žádný povinný ani povinně volitelný předmět.

Opakování Matematiky A - kdy, jak?

Při nesplnění (nejen) MA se musí předmět zapsat ihned následující semestr. Nesplněné předměty nemůže student sám přepsat do dalšího předmětu a tedy se řiďte dle pokynů děkanátů. Na některých fakultách Vám jsou předměty přepsány automaticky, jinde si o přepsání musíte požádat. SLEDUJTE ŠKOLNÍ MAIL!

Ústav matematiky nedoporučuje zápis MA současně s MB, proto je vhodné si MB odložit do druhého ročníku, po splnění MA. Tento předmět je prerekvizitou některých dalších předmětu, jako například Fyziky. Znamená to, že předměty sice můžeš mít zapsané ve stejný semestr, ale nejprve musíš splnit MA než půjdeš na zkoušku z Fyziky.

Stipendia, jaké jsou podmínky jejich udělení a jak se o ně žádá?

Při studiu můžeš získat několik druhů stipendií, a to prospěchové, ubytovací, účelové či sociální. Podrobné informace a podmínky najdeš ve Stipendijním řádu.

O ubytovací stipendium se žádá jednou ročně, a to při zápisu do ročníku. Vypláceno je třikrát ročně, v lednu, dubnu a červenci. Můžou o něj žádat všichni, kteří nemají trvalé bydliště v Praze.

O prospěchové stipendium se nežádá, je udělováno automaticky. Je rozděleno do tří kategorií podle průměru. Abys měl na stipendium nárok, musíš získat za ročník alespoň 60 kreditů a nesmíš studovat podle mimořádného studijního plánu. Stipendium je vypláceno zpětně, dvakrát ročně.

O sociální stipendium lze zažádat na děkanátu. Na základě žádosti a doložení rozhodné skutečnosti může být přiznáno jednorázové sociální stipendium v případě tíživé sociální situace studenta podle § 91 odst. 2 písm. d) zákona, též podle § 91 odst. 3 zákona.

Prerekvizity pro LACH I, co od nich očekávat, jak se připravit?

Jestli a jaké má předmět prerekvizity najdeš vždy v SIS v detailu daného předmětu. Pro LACH I jsou to Chemické a bilanční výpočty a Obecná a anorganická chemie I. Tudíž bez splnění těchto předmětů nebudeš do laboratoří vpuštěn. Na začátku LS jsou obvykle vypisovány nějaké termíny zkoušky z OACH I, tak aby měli studenti šanci splnit LACH I v druhém turnusu.

Každý den laboratoří se na začátku dne píše vstupní test složený z výpočtů a teorie. Do výpočtové části je potřeba ovládat látku probranou v rámci předmětu Chemické a bilanční výpočty. V teoretické části se vyskytují otázky ohledně experimentů daného laboratorního dne, také z bezpečnosti práce v laboratoři a kontrolní otázky z experimentů předchozího laboratorního dne. Pravidla, materiály a videa příprav najdeš na e-learningu.

Aktualizováno: 7.2.2023 01:46, Autor: Vít Šrámek

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Poradenské a kariérní centrum, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi