Naučte se pracovat se stresem a emocemi nebo jak správně odpočívat
Jak se přihlásit?
Přihlášení na jednotlivé akce naleznete na této stránce, akce jsou vypisovány vždy 3 týdny před jejich konáním. Přihlásit/odhlásit se lze nejpozději 24 hodin před začátkem akce.
Relaxace - Nácvik relaxačních technik
Přijďte si odpočinout na náš otevřený kurz relaxačních technik, ve kterém si budeme v malé skupince zkoušet různé techniky jako jsou mindfulness, body scan, autogenní trénink nebo progresivní svalová relaxace.
K čemu jsou relaxace dobré?
Pravidelná a dlouhodobá relaxace poskytuje mnoho výhod jak v oblasti duševního, tak tělesného zdraví. Může vám pomoci např.:
- mírnit projevy stresu a úzkosti,
- lépe se soustředit a lépe si zapamatovávat informace,
- zkvalitnit spánek a zmírnit únavu,
- celkově zvyšovat vaši psychickou pohodu a odolnost,
Jak to bude probíhat?
Relaxace se konají 1x týdně ve vybraných časech v průběhu celého zimního semestru. Zapojit se tedy můžete dle vašich časových možností a preferencí, jednou i opakovaně. K dispozici budeme mít deky, pro větší pohodlí si však můžete donést i vlastní karimatku nebo meditační polštářek. Ideální je také zvolit pohodlné oblečení, ve kterém se při relaxaci budete cítit dobře.
Kdo se může přihlásit?
- Účast na relaxačních technikách je vhodná pro všechny studující a doktorandy VŠCHT, kteří si chtějí ať už jednorázově, či na pravidelné bázi vyzkoušet různé způsoby, jak relaxovat a odpočívat.
- Lekce jsou vhodné i pro úplné začátečníky 😊
- V případě, že byste se relaxací rádi zúčastnili, ale nejste si jistí, zda jsou pro vás vhodné, neváhejte nás kontaktovat. Vše probereme a doladíme osobně.
Lektorka: Bc. Kristina Vintonjak, Poradkyně psychologické poradny PKC VŠCHT Praha
Emoční resilience: Praktický průvodce pro zvládání emocí
Kdo se může přihlásit?
- Zážitkový workshop je vhodný pro všechny studující a doktorandy VŠCHT, kteří chtějí porozumět svým emocím a tomu, jak nás emoce ovlivňují v našem každodenním životě, ve vztazích, při studiu i práci.
- V případě, že vás workshop oslovil, ale nejste si jistí, zda by byl pro vás vhodný, neváhejte nás kontaktovat. Vše probereme a doladíme osobně.
Co vás čeká?
- Lepší porozumění vlastním emocím i emocím druhých – dozvíte se základní informace o problematice emocí a práci s nimi, zároveň se skrze různé techniky naučíte emoce své i ostatních identifikovat a lépe jim rozumět, čímž můžete zkvalitnit vztahy s druhými i sami se sebou.
- Techniky regulace emocí – vyzkoušíte si různé techniky pro řízení a regulaci emocí, které vám pomohou lépe zvládat stres a zvýšit psychickou pohodu.
- Komunikace emocí – prohloubíte své komunikační dovednosti v oblasti emocí, naučíte se odhadovat nefunkční komunikační strategie a nahrazovat je těmi zdravými, získáte dovednosti pro to, abyste dokázali mírnit nežádoucí emoce v komunikaci.
- Zaměření pozornosti na rozvoj pozitivních emocí – naučíte se rozvíjet zdravý vztah sami k sobě a svým emocím, akceptovat své emoční prožívání a prohloubíte potřebný soucit k sobě i druhým.
- Zdravé hranice – zaměříme se také na to, jak zdravě nastavovat hranice ve vztazích tak, abychom se v nich cítili dobře a bezpečně.
Jak cyklus funguje?
- Pravidelná setkání – workshop se koná ve vybraných termínech vždy v pondělí v čase 14:00–15:30. Přihlásit se můžete na témata dle preferencí (jednorázově i opakovaně). Výhodou pravidelné účasti je systematické prohlubování znalostí a propojování jednotlivých témat.
- Důvěrná atmosféra – dáváme si za cíl zajistit bezpečné a důvěrné prostředí pro sdílení emocí a prožitků. Osobní informace zůstávají v rámci skupiny a nešíří se dál.
- Otevřenost a dobrovolnost – účast na aktivitách, stejně tak jako na jednotlivých setkáních je dobrovolná, a tak můžete své zapojení přizpůsobit aktuálním potřebám a možnostem.
Program na zimní semestr 2024/2025:
- Rozumíme (svým) emocím – pondělí 30. 9. 2024
- Emoce a tělo – pondělí 21. 10. 2024
- Techniky regulace emocí – pondělí 4. 11. 2024
- Laskavost a soucit k sobě – pondělí 11. 11. 2024
- Všímavost a emoce – pondělí 18. 11. 2024
- Komunikace v emocích – pondělí 25. 11. 2024
- Zdravé hranice – pondělí 2. 12. 2024
- Emoce v krizové situaci – pondělí 16. 12. 2024
Lektorka: Bc. Kristina Vintonjak, Poradkyně psychologické poradny PKC VŠCHT Praha
Seznámení s EmotionAid©
Na workshopu si vyzkoušíte metodu emoční první pomoci EmotionAid. Jedná
se o pět kroků práce s tělem a nervovou soustavou, které pomáhají
zklidnit při stresu, napětí či úzkosti. Metoda vychází z poznatků
neurověd a z terapeutického přístupu Somatic Experiencing.
Termín: 8.10. 14-15:30 v Uhelně
Lektorka: Mgr. Lenka Krejčová, lektorka mindfulness (všímavosti) a facilitátorka EmotionAid.
Seberegulace pomocí EmotionAid©
Dvoudílný workshop, na kterém se naučíte používat metodu emoční první
pomoci EmotionAid©. Pět kroků této metody pomáhá zklidnit nervovou
soustavu ve chvílích stresu, napětí či úzkosti.
Porozumíte principům, na kterých jednotlivé kroky metody fungují, a
seznámíte se s potřebnou teorií (čekají nás tato témata: reakce těla na
stres, autonomní nervový systém, grounding - uzemnění, jazyk tělesných
vjemů, uvolňování napětí z těla, výzvy a zdroje a další).
V čase mezi workshopy si metodu vyzkoušíte na svých reálných stresových
situacích a následně budete mít na workshopu prostor pro dobrovolné
sdílení svých prožitků a dojmů z praxe.
Termín: 31.10. 14-17:00 v Uhelně
Lektorka: Mgr. Lenka Krejčová, lektorka mindfulness (všímavosti) a facilitátorka EmotionAid.
Harm reduction, Stress a Psychoaktivní látky
Harm reduction je přístup, který se snaží předcházet rizikovému životnímu stylu, ať už jde o nadměrný stres, čas strávený na sociálních sítích, užívání alkoholu, nebo jiných návykových látek. Je důležité vědět, jaká je hranice rizikového chování a jak můžeme pomoct ostatním nebo sobě. Cyklus má tři části zaměřené na různá témata, můžete se zúčastnit kteréhokoliv z nich.
1. HARM REDUCTION
Seznámení s tématem. Vysvětlení HR přístupu. Orámování prostoru jako bezpečného místa pro sdílení. Rozdělení látkového a nelátkového rizikového způsobu chování. Popis jednotlivých kategorií - látky, gambling, sázení, hry na PC, MT, sociální sítě, cukr, kofein. Přesah do vzniku závislosti. Prevence v jednotlivých kategoriích - na co si dát pozor, co je ok a co už může být rizikové. Nabídka sdílení. Systém péče - co existuje v Praze, kam jít/volat. Pravidla uživatelského provozu.
Termín: 3.10. 17:00-19:00 v místnosti B21
2. PSYCHOAKTIVNÍ LÁTKY A PSYCHIKA
Uvedení do kontextu jednotlivých typů substancí. Mechanismy účinku. Na co si dát pozor. Psychické potíže - deprese, úzkost, fobické stavy, PPP, trauma. Co dělat když - práce se sebou, rodinou, příbuznými. Systém podpory, prevence, léčba, poradenství, psychoterapie.
Termín: 24.10. 17:00-19:00 v místnosti B33
3. STRES A JEHO ZVLÁDÁNÍ
Akutní a chronické zvládání stresu. Typy stresorů a jejich identifikace. Mechanismus adaptace na stresový podnět. Zvládání akutní zátěže. Zvládání chronické zátěže. Pocit selhání - nepřiměřené nároky na sebe, vysoké cíle.
Workoholismus. Práce se sebeobrazem, vnímání a zvládání emocí. Gesto odvahy. Co mi funguje?
Termín: 7.11. 17:00-19:00 v B21
Lektor: Mgr. Martin Dvořák, psycholog a psychoterapeut