Počkejte chvíli...
Nepřihlášený uživatel

pkc.vscht.cz

Nacházíte se: VŠCHT PrahaPoradenské a kariérní centrum  → Program Mentoring - Poradenské centrum VŠCHT
iduzel: 41842
idvazba: 45965
šablona: stranka_obrazek_vertical
čas: 20.4.2019 14:38:22
verze: 4588
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Mentoring2

V mentoringovém programu Poradenského a kariérního centra pomáháme studentům s nalezením mentora a se stanovením průběhu mentoringu. Z praxe víme, že nastavení pevného harmonogramu je nejlepší cestou k tomu, aby mentoring proběhl dobře a těžily z něj obě strany. Dodržení harmonogramu nevyžadujeme, ačkoli počítáme s tím, že většina studentů se jím bude řídit.

 

Staňte se mentorem studentů magisterských a bakalářských studijních programů

 

sidebar_modrá (originál)

Mentoring pro bakalářské a magisterské studenty

sidebar_modrá (originál)

Mentoring pro PhD studenty a Postdoky

                    >> přihlašování otevřeno do 1. 2. 2019 <<

 

Co je mentoring a čím je přínosný

Učebnice říkají: “Mentoring je metoda rozvoje jedince na základě následování příkladu a zkušeností úspěšné osobnosti.”
V praxi (kterou máme radši :-) ) jde o to, že student (neboli “mentee”) spolupracuje s člověkem zkušeným a úspěšným v jeho oboru, typicky starším a v kariérním žebříčku dále posunutým (tomuto člověku říkáme “mentor”). Spolupráce je individuální (jeden na jednoho).

Mentee od mentora získává hlavně podstatné informace a zpětnou vazbu pro svůj odborný projekt či výzkum, ale obvykle mu mentor pomůže i v osobním a kariérním rozvoji, poskytuje mu rady a podporu. Mentor přidá menteemu k akademickým znalostem získaným na škole také informace z praxe, které mu dá do souvislostí.

Mentor z programu získá především “kontakt s novou krví” - student ho může obohatit o novinky z akademického světa, o kreativní nápady.

Vztah mezi mentorem a mentee je rovnocenný a je založený na vzájemné důvěře. Tento vztah zpravidla nekončí oficiálním koncem programu, ale je z něj celoživotní přátelství a odborná spolupráce.

Více informací o tom co je to mentoring a jak konkrétně při mentoringu postupovat naleznete v příručkách a odkazech přehledně sepsaných na této stránce .

Rozdíl mezi mentoringem, školitelstvím a koučinkem

Mentoringový vztah má jiný cíl než vztah školitele a studenta. Cíle školitelského vztahu jsou předem dané, hlavním cílem je dovést studenta k obhajobě práce. Cíle mentoringového vztahu si naopak určují sami mentees podle svých individuálních potřeb. Tyto cíle přitom nemusí souviset přímo se studiem. Mentee například může chtít zjistit, jak mentor začínal a jak se dostal tam, kde je dnes.

Zásadním rysem tohoto vztahu je, že na mentorovi nejsou mentees nijak formálně závislí (není jeho student či podřízený). Aby se případná závislost či konkurenčnost eliminovala,
je ideální, pokud je mentor z jiné instituce, než na jaké studuje či pracuje mentee. Nezávislost umožňuje otevřenější vztah.

Koučink je pak od mentoringu na opačné straně spektra, než školitelství. V mentoringu je narozdíl od koučinku podstatné, aby byl mentor zkušenější v daném oboru, protože jde především o výměnu odborných zkušeností spíše než o předávání podnětů a inspirace k vlastnímu rozvoji.

V mentoringu nejde jen o výměnu zkušeností ve studentově hlavním oboru, ale často je vhodné si najít odborníka v oblasti, které student dobře nerozumí - nabízí se jedinečná možnost získat lepší orientaci v příbuzném oboru nebo třeba zjistit, jak realizovat obchodní stránku svého projektu.

Jak mentoring probíhá

  • Mentoring na VŠCHT je pro studenta bezplatný a mentor za něj nedostává žádnou odměnu.
  • Vhodného mentora si můžete vybrat sami, nebo bude vybrán na základě Vašich preferencí.
  • Frekvence a náplň Vašich setkání bude záviset jen na Vaší individuální domluvě s mentorem. Kromě rozhovorů či exkurzí na pracovišti můžete např. pozorovat mentora při práci. Hlavní iniciativa je na Vás.


Aktuality z programu

 

Věděli jste, že ...

Pokud Vás tento typ programu nezaujal, můžete nám napsat, jakou jinou pomoc s rozjezdem profesní dráhy byste uvítali.

V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na koordinátorku programu Ing. Radku Novákovou.

Aktualizováno: 29.1.2019 14:27, Autor: Radka Nováková

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi